Dan istrskih planincev in otvoritev čezmejne planinske poti Sv. Duh-Veliki Badin
Letošnji tradicionalni dan istrskih planincev, že 21. po vrsti, je potekal v organizaciji Istrske planinske zveze (IPS) in bil posvečen odprtju še zadnje obnovljene čezmejne poti med Hrvaško in Slovenijo.
Dan istrskih planincev in otvoritev čezmejne pl. poti Sv. Duh-Veliki Badin. Foto: arhiv OPD in IPS
Slovesni dogodek se je začel v vasi Sv. Duh pri Buzetu. V prelepem sončnem jesenskem dnevu se je zbrala pisana druščina 254 srčnih planink in planincev.
Slavnostni govorci, Patricija Jedrejčič, namestnica predsednika IPS, Igor Eterović, predsednik Izvršnega odbora Hrvaške planinske zveze in drugi, so poudarili pomen obnovitve čezmejnih poti za razvoj teh območij. Zdajšnje povezovanje je zgolj nadaljevanje utrjenega sodelovanja in prijateljstva slovenskih in hrvaških istrskih planincev, ki sega še v čas skupne države in ni nikoli zamrlo. Povezujejo nas skupne planinske vrednote, ki presegajo dnevne zdrahe. Hkrati imajo čezmejne poti močan simbolni pomen, saj tako Istra kot Kvarnersko-reško območje tradicionalno veljata za odprt in večkulturni prostor.
V prijaznem vzdušju je zbrana družba krenila po planinski poti skozi borov gozd iz Sv. Duha do vasi Črnice ter se strmo povzpela na rob, od koder so se nudili prelepi razgledi po jesensko obarvani naravi. Na planotasti Jačemici smo si privoščili daljši počitek, ki je dobro del pred dolgim spustom proti spodmolom Veliki Baden, imenovanim tudi Istrska ušesa. Pot skozi gabrov gozd poteka po slikoviti stezi z nekaj zahtevnejšimi prehodi. Ob povratku po isti poti smo opravili še ovinek do izjemno razglednega vrha Jašmovica (466 m), kjer smo na toplem jesenskem soncu občudovali širen razgled na vrsto slovenskih vrhov od Lačne do Stražnice, na Kavčič in grebene Žbevnice, Čičarije in Učke, z Buzetsko kotlino s starim mestnim jedrom Buzeta in mnogimi manjšimi naselji posejanimi po gričevnati pokrajini. Sledil je še sestop do Sv. Duha in prevoz domov.
Skupaj smo prehodili približno 12 km in premagali 690 m vzpona in spoznali nov delček lepe Istre. Pot je izjemno slikovita in vredna obiska. Hrvaški del poti so obnovili markacisti in planinci istrske planinske zveze, medtem ko za slovenski del redno vzdržujejo markacisti Obalnega planinskega društva Koper.
Besedilo in fotografije prispevala OPD Koper in Istrska planinska zveza
Fotogalerija
Arhiv OPD Koper in IPS
Arhiv OPD Koper in IPS
Arhiv OPD Koper in IPS
Arhiv OPD Koper in IPS
Arhiv OPD Koper in IPS
Arhiv OPD Koper in IPS