Varen in barvit jesenski obisk gora

Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture. Dnevi so krajši, zato se na pot odpravimo dovolj zgodaj. Jesen prinese tudi večjo možnost megle, presenetiti nas ne sme niti nenadno poslabšanje vremena s snegom. Jesenske barve nas vedno znova navdušujejo in vabijo k doživljanju narave, ki naj bo varno, spoštljivo in odgovorno.

V gore z busom ali vlakom – ob vikendih še posebej ugodno

Gneči na cesti, dragemu gorivu in parkirninam se lahko enostavno ognemo. Tudi v letošnjem poletju se lahko v gore odpravimo z vlakom ali avtobusom. Na Gorenjskem in v Posočju je izbira res velika, vedno več možnosti pa je tudi na Savinjskem, Koroškem in na Pohorju. Najatraktivnejše linije smo zbrali na enem kupu.

Janja in čudežna roža | pravljica o deklici, ki si drzne sanjati

Slikanica Janja in čudežna roža prinaša pravljico o deklici, ki si drzne sanjati, vendar pa je to le začetek njene poti. Janjo Garnbret na njeni poti do uspeha spodbujajo in ji pri premagovanju ovir nesebično pomagajo družina in prijatelji, ki jo vodijo in podpirajo skozi vse izzive. Slikanica je na voljo v slovenskem in angleškem jeziku.

Začeli so se Tedni vseživljenjskega učenja

Tedni vseživljenjskega učenja, ki ga na nacionalni ravni koordinira Andragoški center Slovenije (ACS), osrednji zavod za izobraževanje odraslih, letos potekajo med 10. majem in 16. junijem 2024 po vsej Sloveniji. Med tematskimi koordinatorji TVU je tudi Planinska zveza Slovenije, ki s svojimi društvi pripravlja različna planinska in športna doživetja v naravi (pohodi, športnoplezalni dnevi, gorniška izobraževanja).

Slovenija planinari 2024 | razpis akcije sofinanciranja dogodkov

Planinska zveza Slovenije vabi organizacije članice k sodelovanju z izvedbo celoletnega programa rekreacije: planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur, alpinističnih in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je ozaveščanje o pozitivnem vplivu rednega gibanja v naravi na psihofizično zdravje, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva. Planinske dejavnosti in rekreativne aktivnosti so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

Letni programi skupin starejših planincev

Slovenija planinari posebno pozornost posveča programu Planinstvo za tretje življenjsko obdobje, ki izvaja planinske aktivnosti posvečene starejši populaciji, saj je prav planinarjenje ena izmed najbolj priljubljenih športov med starejšimi.

Lahko s članskim zavarovanjem PZS smučam na italijanskih smučiščih?

Italijanska zakonodaja, še bolj pa nadzor na smučiščih in v gorah, postaja vedno strožja. Za smuko na smučiščih naše zahodne sosede je obvezno zavarovanje odgovornosti do tretje osebe, za gibanje v razmerah, ko obstaja nevarnost snežnih plazov, pa zakonodajalec predpisuje obvezno uporabo plazovnega trojčka. V spodnjem prispevku objavljamo nekaj pomembnih informacij, povezanih s članskim zavarovanjem in opremljenostjo.

Izšel prenovljen vodnik Slovenske planinske poti!

Izšel je prenovljen vodnik Slovenska planinska pot. Če je bil še lani na voljo v treh tankih zvezkih, je najnovejše delo združeno v eno, še vedno pregledno in priročno knjižico, ki jo brez težav pospravimo tudi v nahrbtnik.

Po eni boljših poletnih planinskih sezon odgovorno v gore jeseni

Letošnja poletna sezona v planinskih kočah je bila znova ena boljših in po zaslugi tujih gostov po številu nočitev celo presega lansko. Večina planinskih koč, ki je bila zaradi vremenskih ujm poleti zaprtih, je spet dostopna po planinskih poteh. Koče v visokogorju so že zaprte, nižje ležeče pa kljub spremenljivi vremenski napovedi za čas krompirjevih počitnic odprtih vrat pričakujejo obiskovalce, ki pa se morajo za varnejši jesenski obisk gora odgovorno pripraviti in primerno opremiti.

Znani so nagrajenci fotonatečaja #LjubimGore 2023

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med 114 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 8. decembra 2023 na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Zuugle Slovenija - z vlakom v hribe še preprosteje

Z vlakom ali avtobusom na planinski izlet! Tudi čez mejo! Od 4. septembra še lažje - s pomočjo brezplačnega spletnega iskalnika Zuugle, ki omogoča iskanje planinskih izletov, do izhodišča katerih se je mogoče pripeljati z javnim prevozom, in jih samodejno poveže z voznimi redi. Planinska zveza Slovenije prav tako spodbuja uporabo javnega potniškega prometa z akcijo Peš iz dolin do višin.

V gore z busom ali vlakom – ob vikendih še posebej ugodno

Gneči na cesti, dragemu gorivu in parkirninam se lahko enostavno ognemo. Tudi v letošnjem poletju se lahko v gore odpravimo z vlakom ali avtobusom. Na Gorenjskem in v Posočju je izbira res velika vedno več možnosti pa je tudi na Savinjskem, Koroškem in na Pohorju. Najatraktivnejše linije smo zbrali na enem kupu.

Na Olimpijskem festivalu predstavitev plezalnih veščin

Olimpijski komite Slovenije konec tedna na Kongresnem trgu in v v parku Zvezda v Ljubljani pripravlja olimpijski festival z lisjakom Foksijem. Tam bo tudi Planinska zveza Slovenije s plezalnim stolpom in vabimo vas, da z nami spoznate mamljivi svet oprimkov.

V Dan slovenskega športa vključeni tudi planinci

Dan slovenskega športa bomo kot državni praznik tretjič po vrsti slovesno obeležili v petek, 23. septembra, ko bo osrednja prireditev na Kongresnem trgu v Ljubljani. Tedaj se bo začel tudi evropski teden športa, ki ga na pobudo evropske komisije obeležujemo med 23. in 30. septembrom. V akciji sodeluje tudi Planinska zveza Slovenije.

Postopno nabiranje izkušenj in znanje za varnejši obisk gora

Za varnejši obisk gora so ključni postopno nabiranje izkušenj, temeljito načrtovanje ture, poznavanje aktualnih razmer in objektivnih nevarnosti v gorah, vremenoslovja, prve pomoči, orientacije, različnih tehnik gibanja, potrebne opreme in znanja njene uporabe ter spoštljiv odnos do gora. Organizirane in strokovno vodene ture, ki predstavljajo učni proces v naravi, so naložba za varnejše obiskovanje gorskega sveta in povabilo ljubiteljem gora v planinsko društvo, je pred začetkom poletne planinske sezone 7. junija v Kamniški Bistrici poudarila Planinska zveza Slovenije. Nesreča v gorah se namreč lahko pripeti vsakomur in tudi najbolj usposobljeni posamezniki niso izjema, res pa je med posredovanji gorskih reševalcev zelo malo dogodkov na organiziranih planinskih aktivnostih.

Otroški tabor PD Pohorje

Veliko dela, še več odgovornosti, da se otrokom lahko ponudi najboljše. Najbolj pomembno pa je, da so otroci zadovoljni. Pd Pohorje Zg. Polskava to zmore. Hvala vsem za organizacijo.

Slovenija planinari 2022 zanosno v tretji teden

Tudi v drugem tednu vseslovenske akcije Slovenija planinari se je zvrstila kopica planinskih dogodkov, med drugimi planinski izlet na v narcise odeto Golico, mednarodni planinski izlet na Tromejnik, naravovarstvena izleta na Cerkniško jezero in v Krajinski park Šturmovci, pohod in srečanje družin na Smrekovcu, prikaz dela z defibrilatorjem in tečaj prve pomoči za planince, inkluzijski pohod na Kriško goro in Slovensko planinsko orientacijsko tekmovanje.

Slovenija planinari v polnem zagonu v Tednih vseživljenjskega učenja

V prvem tednu vseslovenske akcije Slovenija planinari se je zvrstila že kopica planinskih dogodkov, med drugimi planinski izlet po okolici Ljubljane, tabor planinskega krožka, srečanje planincev na Paškem Kozjaku, ciciban in mladi planinec spoznavata Pohorje ter dva inkluzijska pohoda - na goro Oljko in v dolino Vrata. Dobrodošli na planinsko druženje v Tednih vseživljenjskega učenja tudi v prihajajočih dneh!

Slovenija planinari 2022 s polnimi pljuči

Pohodništvo, planinski tabori in orientacija, turno kolesarjenje in športno plezanje bodo znova zaživeli pod skupnim krovom projekta Slovenija planinari. Po vsej Sloveniji se bo letos od maja do konca oktobra v organizaciji Planinske zveze Slovenije in planinskih društev zvrstilo več kot 250 dogodkov, od tega 72 v okviru tedna vseživljenjskega učenja, ki se začenja danes, 9. maja, in bo trajal do nedelje, 12. junija 2022.

37 tisoč prostovoljnih ur markacistov na planinskih poteh

Obiskovalci gora se pogosto šele v megli, temi, na uničeni poti ali ko zaidemo, zavemo pomena markacij, usmerjevalnih tabel in urejenih poti, ki nam omogočajo varnejši in brezskrbnejši obisk gora. Za tem pa stoji skoraj 900 markacistov Planinske zveze Slovenije (PZS), ki planinske poti nadelujejo, markirajo, čistijo in urejajo prostovoljno, za dobro vseh nas. Registrirani markacisti so v preteklem letu za delo na planinskih poteh namenili skoraj 37 tisoč prostovoljnih ur, zaradi vse večjega obiska gora pa imajo vedno več dela, zato si želijo in potrebujejo nove in pomlajene moči.

DELOVNE ZAPORE CEST| Velika planina, Vrata

Na cesti v dolino Vrata bodo čez teden do novembra potekala gradbena dela, zaradi česar bo cesta za promet zaprta! Cesta na Rakove ravni na območju Velike planine bo zaradi asfaltiranja zaprta med 10. in 13. majem.

V gorah je še sneg, nižji hribi in planinske koče vabijo

Nižje ležeče planinske koče so odprte in med prvomajskimi prazniki vabijo planince, da jih obiščejo - kot tudi hribovit in gričevnat svet, kamor se je iz dolin večinoma že preselila pomlad. Visokogorje in osojna pobočja so še vedno pokriti s snegom, nekaj je tudi novozapadlega, zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora: izberimo pot, ki smo ji kos tako po znanju kot izkušnjah, potrebujemo zimsko opremo in znanje, posebno previdnost pa zahtevajo tudi klože, pomrznjen sneg in snežišča. Izkušnje in primerno opremo prav tako zahteva obisk zavarovanih plezalnih poti oz. ferat.

Izšel je Letopis PZS 2021

Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2021, že dvanajst po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2021, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!

Slovenija planinari 2022 | razpis akcije sofinanciranja dogodkov

Planinska zveza Slovenije vabi organizacije članice k sodelovanju z izvedbo programa rekreacije: planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur, alpinističnih in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

Večnamenski trak PZS z markacijo znova na voljo

Večnamenski trak ali bandana Planinske zveze Slovenije s silhueto Jalovca in markacijo ščiti pred vetrom, mrazom in potnimi sragami. Idealen je za v gore, za tek, za na kolo ali smuči - za kamor koli. Znova je na voljo v Planinski trgovini PZS.

Snežni plaz | Resne razmere ali niti ne?

Letošnja zima nas je tako kot lani že zgodaj obdarila z velikimi količinami snega in vsi zimski navdušenci s(m)o komaj čakali, da zbrišemo prah iz smuči in sani in se znova zaženemo v bele strmine. Vendar naj nas v gore ne vleče le deviška belina sveže snežne odeje. Kaj pa razmere znotraj nje? Razmere so vedno. Kakšne? Takšne ali drugačne, pa vendarle …

Obisk gora? Preudarno v dolini, previdno v gorah

Konec tedna, še posebno v sobota, je bil za gorske reševalce precej naporen. Skupaj so fantje in dekleta posredovali kar desetkrat, v še eni pa so poškodovancu z vrha Slavnika pomagali lokalni gasilci.

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2021

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med 157 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 3. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

NOVI BONI UNOVČLJIVI TUDI ZA PLANINSKE DEJAVNOSTI

Boni 2021 so za razliko od lanskoletnih bonov, namenjeni tudi športnim dejavnostim. Društva, ki izpolnjujejo postavljene pogoje, lahko bone sprejemajo tudi za plačilo vodenja in organizacije izletov in taborov, vodeno vadbo, izposojo in prodajo opreme, ipd.

Varno v gore s pomočjo zemljevida in aplikacije

Ko se odpravljate v gore, morate poleg polnega nahrbtnika in dobre kondicije poznati tudi osnovne oznake planinskih poti. Torej naj vam dobro služi planinskih zemljevid in aplikacija planinskih poti MaPZS.

Novi planinski vodniki, zemljevidi in nova spletna stran založbe

Planinska založba PZS je pred začetkom poletne sezone predstavila knjižne novosti in nove planinske zemljevide, da boste planinci imeli dovolj novih idej za obiskovaje gora in boste varneje hodili po planinskih poteh. Tokrat se založba lahko pohvali z izbirnima vodnikoma Najvišji vrhovi evropskih držav in Meja na razvodnici, ki so ju uporabniki že prav lepo sprejeli. Založba je v svoji stoletni zgodovini delovanja dobila tudi novo pregledno spletno stran z bogatim arhivom.

V Slovenijo premierno prihaja pohodniška prireditev HIGHLANDER Adventure

HIGHLANDER Adventure je pohodniška avantura, na kateri udeleženci v petih dneh premagajo 100 kilometrov po neokrnjenih naravi, v družbi prijateljev ali sami, in oddaljeni od vsakodnevnih skrbi ter dražljajev. Dogodek doživljajo kot avanturo in izziv samega s seboj. Vse kar potrebujejo nosijo s seboj, organizator zagotovi hrano in vodo na kontrolnih točkah.

Nova informacijska tabla pri Mariborski koči začetek prebujanja Slovenske planinske poti

Slovenska planinska pot (SPP), najbolj priljubljena slovenska vezna pot, počasi dobiva novo preobleko. V letu, ko obeležujemo 70 let od ideje za postavitev vezne poti, ki bi združila slovenske gore, nižine in morje, smo ravno na Dan planincev, 12. junija 2021, pri prvi koči na tej poti - pri Mariborski koči - postavili prvo prenovljeno informacijsko tablo o SPP. S tem dogodkom smo nakazali začetek prenove lepotice med pohodniškimi potmi, vse z namenom, da na to planinsko potovanje privabimo še večje število ljubiteljev narave, gora in slovenske raznolikosti.

15. seja UO po dolgem času zopet v živo

Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na petnajsti seji v mandatnem obdobju 2018–2022 po štirih sejah preko virtualnega orodja Zoom ponovno sestal v živo, 10. junija 2021, na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je rebalansu finančnega načrta za 2021, pregledal rezultate ankete med društvi, se seznanil z delitvijo sredstev Sklada za Korošico in Sklada planinskih koč ter obdelal še druge aktualne teme.

Največji praznik vseh slovenskih planincev letos zopet malce drugače

Dan planincev v Planinski zvezi Slovenije smo zadnja leta raztegnili v celodnevno planinsko doživetje, s katerim smo proslavili planinstvo kot način življenja. Že lani in tudi letos se bo ta dan zaradi epidemije spremenil. Kljub omejitvam bomo duh povezovanja ohranili in se v soboto, 12. junija 2021, v hribe odpravili po različnih lokacijah po Sloveniji.

5. jeseniški cirkl - krožna pot po Julijcih in Karavankah

Nekateri Cirkl že dobro poznate, ostalim pa naj povem nekaj besed: S Cirklom lahko pričnete na kateri koli točki. Na povezavi dobite Evidenčni list, natisnite ga in izpolnite s svojimi podatki. Na vsaki od postojank ali na vrhu, v zato namenjen prostor pritisnite žig, vpišite datum in prosite oskrbnika za podpis.

15. Mednarodni festival alpskega cvetja

15. Mednarodni festival alpskega cvetja bo v letu 2021 potekal v živo, kot tudi v digitalni dimenziji. Rdeča nit festivala je moto: Za vsako bolezen rož’ca raste.

30 vrhov za 30 let

Slovenci smo alpski narod. Pohodništvo, planinarjenje in gorništvo so pri nas najbolj priljubljeni načini preživljanja prostega časa. V preteklosti so bile tudi slovenske gore in hribi tisti poligon, kjer smo si Slovenci z vztrajnostjo izbojevali svojo neodvisnost in samostojnost. Ob 30. obletnici Slovenije smo se našim goram in hribom poklonili s projektom 30 vrhov za 30 let.

Na skupščini PZS 2021 o prizadevanjih za ustrezno plezalno infrastrukturo

Na redni letni skupščini Planinske zveze Slovenije (PZS) 21. maja 2021 v Velenju so delegati planinskih društev soglasno potrdili poročila organov PZS ter okvirni vsebinski in finančni program dela PZS za leto 2022. Zaradi ukrepov za zajezitev epidemije koronavirusa je bilo število delegatov okrnjeno, a dovolj za sklepčnost. Posvetili so se članstvu v PZS, razpisom za obnovo koč, predstavljen je bil tudi projekt izgradnje Nacionalnega plezalnega centra.

S Hervisom in PZS po manj znanih planinskih poteh

Maj je mesec novih začetkov, novih podvigov in izzivom. S športno trgovino Hervis začenjamo akcijo planinskih pohodov po manj znanih poteh do znanih ciljev. Prvi organiziran pohod bo 22. maja na Čaven in Kucelj.

VIDEO: Slovenska bakla osvojila Triglav

Minuli konec tedna v Julijcih alpinistom vremensko sicer ni bil najbolj prizanesljiv, a je šesterica gorskih reševalcev iz društev GRS iz Zgornjesavske doline vseeno brez težav z derezami in smučmi osvojila Triglav in tako na dolgo pot po Sloveniji simbolno pospremila Slovensko baklo, znanilko prihajajočih olimpijskih iger v Tokiu.

SLOVENIJA PLANINARI 2021| razpis akcije sofinanciranja dogodkov

Planinska zveza Slovenije vabi organizacije članice k sodelovanju z izvedbo planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, alpinističnih in turnokolesarskih tur ter športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

128 let Planinske zveze Slovenije

Pred 128 leti, 27. februarja 1893, je bilo ustanovljeno Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije (PZS). Ob rojstnem dnevu se na zvezi veselimo, da bo marca iz tiskarne prišla obnovljena, obsežna knjiga Slovensko planinstvo. Podobno kot prva je tudi ta namenjena najširši slovenski javnosti.

NOV ZEMLJEVID| Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000

Planinski zemljevid Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000 za raziskovanje priljubljenih in manj znanih vrhov in sten nad Zgornjo Savinjsko dolino (Luče, Ljubno, Mozirje), Šaleško dolino (Velenje, Šoštanj, Topolšica, Vinska gora), Slovenj Gradcem in zahodni delom Koroške (Kotlje, Mežica, Črna na Koroškem).

PLANINSKA ŠOLA | nova in dopolnjena izdaja učbenika

Izšla je nova, četrta izdaja priljubljenega učbenika Planinska šola. Od prvih korakov v svet hribov in planin do osvajanja najvišjih gora po zahtevnih planinskih poteh. Vmes pa vsebine za doživeto, predvsem pa celostno doživljanje lepot gora. Za planinstvo kot način življenja!

Prejemniki najvišjih priznanj Planinske zveze Slovenije za leto 2020

Planinska zveza Slovenije (PZS) vsako leto z najvišjimi priznanji izrazi spoštovanje prejemnikom za njihovo dolgoletno neutrudno in predano prostovoljno delo v planinstvu. Lanskoletna podelitev v soorganizaciji Planinskega društva Medvode je bila predvidena za 5. december v Medvodah. A zaradi omejevanja epidemije koronavirusa so bili prepovedani množični dogodki in srečevanja. V PZS smo zato svečani dogodek prestavili v letošnje leto, točnega datuma zaradi omejitev, ki so še vedno v veljavi, nismo določili. Prav je, da prejemnike javno izpostavimo in se jim tudi na ta način zahvalimo in poklonimo za njihovo dolgoletno prostovoljsko delo.

Povabilo na Mrzlik nad Žirmi – že od nekdaj na meji

Na redko kateri vrh se je možno povzpeti z lokalno planinsko obutvijo. Mrzlik, vrh nad Žirmi, kateremu manjka le nekaj sežnjev do tisočice, je prav tak. Sprejmite vabilo na prijeten krožni planinski izlet, primeren za vse – družine, raziskovalce Rapalske meje, ljubitelje razglednih oblih hrbtov, …

Plezalne stene ponovno dovoljene le za tekmovalce

Vlada je na zadnji seji dodala nekatere omejitve zaradi razglašene epidemije covid-19. Največja sprememba je, da se z odlokom zameji izvajanje športne dejavnosti. Z njim se prepove vsa športno-gibalna dejavnost in proces športne vadbe. Treningi se dovolijo samo vrhunskim in poklicnim športnikom ter v starostnih kategorijah kadeti in mladinci. Še vedno nas trenutno stanje epidemije omejuje na meje občin, z izjemo individualne športne aktivnosti v regiji prebivanja.

Do 31. maja lahko namenite del dohodnine planinstvu

Pri ohranjanju (gorske) narave, razvijanju planinskih vrednost in pri vzdrževanju planinske infrastrukture lahko pomagate tudi vi. NOVA ZAKONODAJA nam omogoča, da do 1 odstotka odmerjene dohodnine, namenimo različnim namenom. Tudi različnim planinskim organizacijam. Postanimo njegovi podporniki.

Strma je pot do zimske idile na Menini planini

V času blatnih poti po okoliških hribih smo komaj čakali možnost skoka na hrib sredogorja, kjer je vsaj malce začutiti zimsko idilo. Menina planina s svojo višino ponuja sneg, ravno pravo število planincev ter krasne razglede po Savinjskih hribih.

Namenimo del dohodnine planinstvu, ne da bi nas to kaj stalo

Pri ohranjanju (gorske narave), razvijanju planinskih vrednost in pri vzdrževanju planinske infrastrukture lahko pomagate tudi VI. V dneh iztekajočega se leta, v dneh, ki jih uokvirjajo darovanja vseh vrst, na pozabimo na planinstvo. Zakonodaja nam omogoča, da do 0,5 odstotka odmerjene dohodnine, namenimo različnim namenom. Tudi planinskim društvom. Postanimo njegovi podporniki.

Zaradi številnih ukrepov prilagodite svoje gorske aktivnosti

Vlada RS je poostrila ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa, zato Planinska zveza Slovenije vse obiskovalce gora poziva, naj se glede na trenutne razmere aktivnostim v gorah odpovejo, razen lažjih sprehodov v bližini doma, v družbi domačih. Izbirajte manj obljudene in lažje poti, da ne bo prihajalo do pretirano zgoščenosti planincev na določenih območjih. Ob tem je dobro vedeti, da je v tem času večina planinskih koč zaprtih.

Kongres športa za vse| Izzivi športnih organizacij na področju športne rekreacije, turizma in okolja

Zelen, trajnosten in odgovoren razvoj ni temelj samo slovenskega turizma ampak razvoja Slovenije v celoti. Kongres je posvečen pregledu doseženega in poglobitvi razumevanja in sodelovanja različnih deležnikov, ki delujejo na teh področjih s ciljem še uspešnejšega nadaljnjega razvoja tako športa kot turizma. Predvsem pa je kongres namenjen športnim organizacijam, ki lahko ustvarijo nove programe in produkte oz. se vključijo v obstoječe ter si tako zagotovijo dodaten vir prihodkov za svojo osnovno dejavnost.

12 dni je potreboval za nekaj več kot 600 kilometrov

Slovenska planinska pot je bila to poletje svojevrsten izziv za ultramaratonca, planinca in tekača Srečko Gomilšaka. Pot je prehodil v popolni samooskrbi. Nekaj več kot 600 kilometrov je pretekel v 12ih dneh in 16ih urah.

Štremfljeva vabita, da poskusite tudi vi. Ne bo vam žal

Vrhunska alpinista in gorska vodnika Marija in Andrej Štremfelj izkušnje v gorah nabirata že štirideset let, doma in po svetu, od Sv. Jošta nad Kranjem pa do Mt. Everesta. Svojo dobro voljo in izkušnje boste delila kot ambasadorja akcije GOGO 2020.

Za rojstni dan plesala na Krnu

Drugi pogovor o občutkih na več kot 600 kilometrov dolgi vezni transverzali Slovenska planinska pot smo naredili z Barbaro Resnik. Povezano pot preko slovenskih planin, dolin in gora je prehodila v 29. dneh.

Letos več domačih planincev v slovenskih kočah in gorah

Letošnja planinska poletna sezona je zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta. Zaradi sprejetih ukrepov za omejitev širjenja koranavirusa je manjše število nočitev v planinskih kočah, planinci pa se morajo držati določenih ukrepov in navodil. Oskrbniki koč opažajo, da se je za obisk slovenskih gora odločilo precej manj tujcev, a več Slovencev. A ker je za obisk gora primeren še ves avgust, upamo, da bodo gore v svoj objem privabile še kakšnega Slovenca več.

Naj planinska pot 2020 v varnejši podobi

V novi in varnejši podobi je vrhunec sezone v visokogorju dočakala ena najlepših, a tudi najzahtevnejših planinskih poti – Bambergova pot na Triglav z Luknje čez Plemenice. Nujno potrebno obnovo so opravili markacisti tehnične ekipe Planinske zveze Slovenije (PZS) in Planinskega društva Ptuj (PD Ptuj). Omenjena pot je letos zmagala na izboru Naj planinska pot 2020, s katerim organizatorji akcije Očistimo naše gore podpirajo delo markacistov za varnejše poti. Sredstva za njeno obnovo je prispevala Zavarovalnica Triglav.

Raduha, magična gora, nudi pogled na dve pokrajini in državi

»Večina naših gora ima dva obraza, kar si res lahko razlagamo na več načinov, ampak tokrat nimam v mislih nobene posebne metaforike, le severno in južno stran gore. Razlika med obema stranema je lahko tako očitna, da včasih kar ne moremo verjeti, da gre za isto goro, če se nanjo povzpnemo po obeh straneh, a to je le ena izmed značilnosti, ki naše hribe delajo še bolj privlačne,« je »svojo« goro Raduho opisala alpinistična inštruktorica, članica uredniškega odbora Planinskega vestnika Marta Krejan Čokl.

S Planike so zdaj obnovljene poti

Te dni se je v okolici Triglava prašilo. Markacisti so obnavljali planinske poti, da boste lahko planinci po zelo zahtevnih poteh varno stopali na najvišji vrh Slovenije.

Zaradi hribovske izkušnje tudi v dolini marsikaj bolj ceniš

Legendi slovenskega alpinizma, Andrej in Marija Štremfelj, bosta jeseni poleg vseh alpinističnih nazivov postala tudi lastnika svoje nove knjige, posvečene trideseti obletnici vzpona na Everest. V njej je opisana pot na najvišjo goro sveta, vanjo so zlita vsa občutja, ki jih prinašajo osvojeni vrhovi, kot tudi občutki, kadar ni vse tako, kot je bilo sprva načrtovano.

Smeh, griči, pravljice in vodniki so letošnja knjižna bera

Planinska založba PZS je predstavila raznovrstne knjižne novosti. Rdeča nit letošnjih novosti so leposlovna dela, katerih avtorji so Dušan Škodič, Rafael Terpin in Anka Rudolf. Roman Tratar z vodnikom Julijske Alpe: osrednji del vabi v okolico Triglava. Da boste varno hodili, je založba izdala tudi nove in izpopolnjene planinske zemljevide.

Zakorakajte po poteh nepozabnih doživetij! (video)

Planinska zveza Slovenije je letošnjo planinsko sezono s številnimi »koronaomejitvami«, vzela za svojevrsten izziv. Da bi v planinski svet privabili še kakšnega novega pohodnika, so pripravili zanimivo akcijo v kateri sta glavna ambasadorja Marija in Andrej Štremfelj, legendi slovenskega alpinizma. Z akcijo želijo ozavestiti pohodnike o varni hoji v gore, jih povabiti v planinske koče, ki so svojevrstna izbira za dopust in jih privabiti k članstvu v PZS.

Naj planinska pot 2020 vodi na Triglav čez Plemenice

Planinke in planinci so z največ glasovi za Naj planinsko pot 2020 izbrali eno najlepših, a tudi najzahtevnejših zavarovanih poti v Sloveniji: Bambergovo planinsko pot na Triglav z Luknje čez Plemenice. Pot, ki je primerna le za izkušene planince, in ponuja izjemne razglede tako na Severno triglavsko steno kot tudi na gore nad dolino Soče, bo ob ugodnih vremenskih razmerah obnovljena še pred avgustom, ko se nanjo poda največ ljubiteljev gora.

Deljivo koriščenje turističnih bonov tudi v planinskih kočah

Vlada RS je izdala uredbo o načinu uporabe turističnih bonov. Bon, ki bo unovčljiv za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom, bo deljiv in se bo lahko unovčil v večkratnem znesku. V Planinski zvezi Slovenije smo veseli, da bo bone mogoče koristiti tudi v planinskih kočah in zato si želimo, da bi se čim več Slovencev letos odločilo počitnice preživeti v objemu gora. Ob obisku koč planince pozivamo, da upoštevajo priporočila NIJZ glede higiene in spanja.

Priporočila za izvajanje skupinskih izletov

Pojav novega koronavirusa je prinesel dodatno tveganje v naše vsakdanje življenje, zato je potrebno spremeniti tudi obnašanje. PZS je s pomočjo NIJZ pripravila priporočila za izvajanje skupinskih izletov. A najpomembnejši ukrep za nadzor okužbe je, da bolni ostanejo doma.

Planinski sejem s kavča ob svetovnem dnevu knjige

V časih, ko se v gore najpogosteje odpravimo s knjigo v rokah, smo za vas ob svetovnem dnevu knjige pripravili posebno knjižno akcijo, s katero se Planinska založba PZS pridružuje vseslovenskemu spletnemu knjižnemu Sejmu s kavča, ki poteka med četrtkom, 23., in nedeljo, 26. aprilom 2020. Leposlovje ter planinski in plezalni vodniki vas razveselijo od 20 do 50 odstotkov ceneje.

Priporočila PZS v času sproščanja ukrepov zaradi epidemije koronavirusa

Priporočila Planinske zveze Slovenije za hojo po planinskih poteh, zavarovanih plezalnih poteh, turno kolesarjenje, turno smučanje, alpinizem, športno plezanje v plezališčih in na balvanih ter ostale dejavnosti v gorskem svetu v času postopnega sproščanja ukrepov zaradi epidemije koronavirusa. Priporočila veljajo od 20. aprila 2020 in do spremembe oz. preklica, za gibanje znotraj občine s stalnim oz. začasnim prebivališčem.

Migajmo skupaj in nabirajmo planinsko znanje in zgodbe

Dni, ko zaradi epidemije novega koronavirusa ostajamo doma in kujemo planinske načrte za prihodnje podvige, lahko izkoristimo tudi za rekreacijo tako telesa kot malih sivih celic, vrsto idej najdete v oddajah Hudo! na 1. programu Radia Slovenija ter Izodrom in Na lepše v arhivu TV Slovenija, pa tudi v pogovoru na Valu 202.

Projekt Slovenija planinari v letu 2020 | obvestilo

Tudi v letošnjem letu Planinska zveza Slovenije načrtuje izvedbo skupne akcije Slovenija planinari, ki bo združevala planinske pohode, športnoplezalne aktivnosti in turnokolesarske ture pod okriljem enotne pobude za spodbujanje in omogočanje rekreacije udeležencev po celotni Sloveniji. Razpis za izvedbo dogodkov bo objavljen po normalizaciji razmer, v katerih smo se znašli zaradi pandemije novega koronavirusa SARS-CoV-2.

Pohodniški festivali v Sloveniji v letu 2020

Pohodniški festivali so odličen način za uživanje v naravi. Podate se lahko v raziskovanje podeželja, neokrnjene narave ali celo visokogorja z izkušenimi vodniki. Za vsakega se najde primerna pot, na kateri boste spoznali nove prijatelje, se družili ter odkrivali nepoznane in skrite kotičke Slovenije.

35. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

Slovenski knjižni sejem s polnimi pljuči diha med 26. novembrom in 1. decembrom 2019. Na stojnici Planinske zveze Slovenije v Cankarjevem domu v Ljubljani vas s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, novostmi in uveljavljeno knjižno bero pričakujeta Planinska založba PZS in Planinski vestnik. Veselimo se tudi pogovorov z našimi ustvarjalci planinskih vodnikov in leposlovja. Dobrodošli v dobri družbi!

60 let Planinskega doma na Jančah

V soboto, 5. oktobra, je na Jančah potekala slovesnost ob 60-letnici Planinskega doma Janče. Prireditev je potekala v okviru akcije Slovenija planinari in je imela tudi dobrodelno noto, saj je bil izkupiček namenjen obnovi doma po ujmi 2. avgusta.

31. pohod po obronkih KS Galicija

Zbrali smo se v podružnični Osnovni šoli Trje ob 8. uri v družbi čudovitih jutranjih sočnih žarkov, ki so nas prijetno božali in nas kar vabili v naravo.

1. srečanje planincev PD Galicija

Namen srečanje je bilo druženje in izmenjava mnenj ter izkušenj udeležencev. Na povabilo UO se je odzvalo preko 70 odraslih udeležencev in okoli 10 otrok, nekateri so se nam pridružili tudi kasneje.

Znani zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2019

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med nekaj več kot 200 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 11. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Gustlnov pohod na Dovško Babo

V soboto 31. avgusta je PD Dovje - Mojstrana že tradicionalno organiziralo spominski pohod na Dovško Babo 1891 m v spomin na Avgusta Delavca marljivega planinskega delavca, alpinista, gorskega vodnika ter raziskovalca planinske dediščine.

39. jesenski pohod krajanov na Hom

Planinsko društvo Zabukovica je 19. oktobra 2019 organiziralo že 39. tradicionalni jesenski pohod krajanov na Hom. Prireditev je bila organizirana kot zadnja prireditev v sklopu krajevnega praznika in v sklopu vseslovenskega programa planinarjenja Slovenija planinari.

Planinski pohod iz Vipave preko Podkraja na Javornik

Planinsko društvo Javornik iz Črnega Vrha nad Idrijo vsako leto organizira tri tradicionalne pohode na Javornik. Dva v zimskem času - nočni pohod v začetku leta (na soboto najbližjo februarski polni luni) decembrski spominski pohod (letos 21. in 22. decembra). Tretji pohod poteka ob zaključku poletne pohodniške sezone, običajno na praznični dan, 31.oktobra.

Čezmejni pohod Rakitovec – Golič – Žbevnica – Brest

V nedeljo, 20. oktobra 2019, je potekal že 17. Dan istrskih planincev. Dogodek vsako leto organizira Zveza istrskih planinskih društev (Istarski planinarski savez) iz Pulja, člani Obalnega planinskega društva Koper pa se jih že vsa leta udeležujejo. Tokrat je bilo malo drugače, saj je pri prireditvi sodelovalo tudi Obalno planinsko društvo, ker je bil osrednji dogodek čezmejni pohod Slovenija – Hrvaška. Pohod je bil uvrščen v projekt »Slovenija planinari«.

Odprte le še nižje ležeče planinske koče, jeseni skrbneje načrtujmo ture

Letošnja poletna planinska sezona je bila ena boljših v zadnjem desetletju, splošno povečevanje števila tujih obiskovalcev v Sloveniji se odraža tudi v planinskih kočah. Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture. Aktualni podatki o odprtosti planinskih koč so ažurno objavljeni na spletnem mestu PZS koce.pzs.si.

Varno v gore 2019

Kot že vrsto let smo se tudi letos planinska društva iz Šaleške doline in PD Mislinja družno podali v organizacijo akcije Varno v gore, ki smo jo izvedli v sklopu akcij PZS imenovane Slovenija planinari.

Pohod Od Petra do Pekla

Planinsko društvo Šempeter se je skupaj s Turističnim društvom Šempeter in drugimi društvi v KS Šempeter pridružilo vseslovenski akciji »Slovenija planinari« s pohodom Od Petra do Pekla.

Slovenec in pol, dvoglava triglavska komedija

Nova dvoglava triglavska komedija Slovenec in pol, avtorski projekt Perice Jerkovića, Aleša Novaka in režiserja Uroša Kuzmana, dolgoletnega prostovoljnega vodnika PZS in člana upravnega odbora PZS, v sodelovanju s SiTi Teatrom BTC gostuje po Sloveniji.

Pohod okoli Luč ob Evropskem tednu športa

Planinska zveza Slovenije je tudi v letošnjem letu sodelovala pri izvedbi Evropskega tedna športa, saj je to del naših prizadevanj za spodbujanje rednega gibanja, ter tako skupaj s PD Luče organizirala #BeActive pohod okoli Luč.

Skupno praznovanje naj planinskih koč 2019 na Kofcah

Obiskovalci gora ste za naj visokogorsko planinsko kočo letos okronali Zasavsko kočo na Prehodavcih, za naj planinsko kočo pa Dom na Kofcah, kjer bo v nedeljo, 22. septembra 2019, ob 11. uri skupno praznovanje s krajšim programom in predajo plakete obema zmagovalkama letošnje akcije PZS in Siol.net. Dobrodošli!

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2019

Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., razpisuje nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 15. oktobra 2019. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo planinsko fotografijo in se potegujte za darilne bone podjetja CEWE. Vsak udeleženec prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Srečanje planincev na Črni prsti ob 60-letnici Doma Zorka Jelinčiča

16. tradicionalno srečanje planincev pred domom Zorka Jelinčiča na Črni prsti 21. septembra 2019 bo prepleteno z druženjem, povezovanjem in sodelovanjem. Srečanje se začne ob 11. uri s sveto mašo za preminule planince, nadaljuje pa s pogostitvijo ob živi glasbi. Letošnje srečanje je posvečeno 60. obletnici prevzema Doma Zorka Jelinčiča na Črni prsti.

Tujci po Slovenski planinski poti, Slovenci v Dolomite, s Kočevarjem, Miheličem in gamskom Vilijem v gore

Planinska založba PZS je 8. avgusta predstavila bogato knjižno bero, tako da zlepa ne bo zmanjkalo idej za obisk gora in dobrega planinskega čtiva. Tuji ljubitelji gora se bodo na priljubljeno Slovensko planinsko pot (SPP) podali z novim vodnikom v angleščini, domači pa raziskovali Dolomite po dolgem in počez ter se potopili v spomine Rada Kočevarja in Joža Miheliča, medtem ko bo najmlajše med gorske rožice pospremil gamsek Vili.

Vrata/Peričnik 2019 | Brezplačno parkiraj in uporabi avtobus

V okviru aktivnosti spodbujanja trajnostne mobilnosti in umirjanja prometa v dolini Vrata bodo tudi letos avgusta organizirani brezplačni avtobusni prevozi ob koncih tedna na relaciji Mojstrana-Vrata. Odgovorni turizem je zdaj priložnost naših generacij, zato vam priporočamo, da pustite svoje vozilo na enem izmed brezplačnih parkirišč v Mojstrani in se v dolino Vrata odpravite peš, s kolesom ali brezplačnim javnim prevozom.

Nova plezalna stena v naravnem okolju trojiškega jezera

V juniju 2019 so osrednje Slovenske gorice dobile prvo umetno plezalno steno v naravnem okolju trojiškega jezera. Planinskemu društvu HAKL Sveta Trojica je ta pomemben športno plezalni objekt, s pomočjo donatorjev in Občine Sveta Trojica, uspelo postaviti v nekaj mesecih.

Vem, da danes bo srečen dan ...

Stavimo na naravo, stavimo na vztrajnost, stavimo na dobro! Naj lovljenje sreče prispeva pri obnovi slovenskih planinskih poti in koč. Pa srečno in varen korak!

Pomagajte nam izbrati naj planinsko kočo leta 2019!

Vabimo vas, da nam tudi to poletje pomagate izbrati tisto planinsko kočo, v kateri se počutite najbolje. Bodisi zaradi gostoljubja oskrbniške ekipe, bogate kulinarične ponudbe, izjemne lege ali česarkoli drugega … Tudi letos v sodelovanju s Siol.net izbiramo naj planinsko kočo in naj visokogorsko planinsko kočo.

Gluhi strežejo v planinskih kočah in Stopiva skupaj, osvojimo vrh

Prihajajoči konec tedna bo v znamenju planinskih prostovoljskih akcij Gluhi strežejo v planinskih kočah, ki bo čez poletje zaznamovala utrip v 15 planinskih kočah, in Stopiva skupaj, osvojimo vrh, ki bo ta konec tedna slepe in slabovidne pospremila na štiri planinske koče. Partnerji projekta želijo z vključevanjem prostovoljcev, oskrbnikov in obiskovalcev koč pokazati, da so gore dostopne za vse, tudi gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne, in da smo kot družba zmožni delovati vključujoče.

Lisca planinskih doživetij za 2500 ljubiteljev gora

Že tretjič so vse poti vodile na Lisco, kamor so 15. junija planinska, turnokolesarska, plezalna, markacijska, orientacijska, gorskoreševalna, naravovarstvena in kulturna doživetja pripeljala dva tisoč petsto odraslih, mladih in najmlajših planincev, turnih kolesarjev, plezalcev ter drugih ljubiteljev gora in narave iz vse Slovenije in še onkraj njenih meja. Razveseljiva množica je tako že tradicionalno vstopila v poletno planinsko sezono.

115 let idrijskega planinstva

Planinsko društvo Idrija je v soboto, 8. junija, pred planinsko kočo na Hleviški planini slavilo že 115-letnico svojega delovanja. Dogodek je tudi sestavni del akcije Slovenija planinari, Tedna vseživljenjskega učenja, Evropskega tedna športa in Tedna evropskih geoparkov.

Srečanje družin na Smrekovcu

PD Črna na Koroškem je v soboto, 18. maja izvedlo svojo prvo aktivnost v okviru akcije Slovenija planinari: srečanje družin na Smrekovcu.

Slovenija planinari 2019 | razpis akcije sofinanciranja dogodkov

Planinska zveza Slovenije vabi društva in klube, člane PZS, k sodelovanju z izvedbo planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

Ugodnejši lavinski trojček in/ali lavinska žolna za člane PZS

V sodelovanju s podjetjem Iglu šport d.o.o., smo za člane PZS ter društva in klube, člane PZS, pripravili možnost skupinskega nakupa lavinskega trojčka in/ali lavinske žolne. Cena kompleta in žolne je znižana za 30 % glede na redno maloprodajno ceno. Naročilo in nakup možna izključno preko PZS.

(P)ostanite član slovenske planinske družine tudi v letu 2019

Gore nas neustavljivo vabijo v svoja razgledna prostranstva, markacije pozdravljajo na planinskih poteh, planinske koče nam ponudijo toplo zavetje, dobra družba pa varnejši korak, zato velja čim prej podaljšati članstvo v planinskem društvu in se pridružiti planinski družini 285 društev, saj stalnim članom z 31. januarjem prenehajo zavarovanje in ugodnosti iz članstva za leto 2018.

Po Slovenski planinski poti in v Pravljičarijo pod Triglavom

V pričakovanju 34. Slovenskega knjižnega sejma je tudi Planinska založba, ki je svojo zbirko v teh dneh obogatila s trilogijo novih vodnikov po legendarni Slovenski planinski poti izpod peresa prekaljenih piscev Gorazda Goriška, Mojce Stritar Kučuk in Andraža Poljanca ter zbirko pravljičnih zgodb iz planinskega sveta Pravljičarija pod Triglavom priznane publicistke in pravljičarke Kristine Menih. Planinska zveza Slovenije se že četrtič pridružuje mednarodni pobudi Brati gore in v novo leto zre s planinskim koledarjem 2019.

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2018

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med skoraj 300 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 7. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Z akcijo »S Srčki na Snežnik« na vrh tudi s presajenim srcem

Na hladno in vetrovno soboto, 29. septembra 2018, se je sedem pohodnikov s presajenim srcem, dva s presajenimi ledvicami ter njihovi spremljevalci, pogumno podalo na slovenski primorski očak – Snežnik. Na pohodu »S Srčki na Snežnik« jih je spremljala močna spremljevalna ekipa planinskih vodnikov, gorskih reševalcev in zdravstvenega osebja.

PD Hakl že trikrat planinarilo s Slovenijo

PD Hakl Sveta Trojica v Slovenskih goricah z novo sekcijo planincev upokojencev lepote slovenskih hribov in planin predstavlja tudi starejši generaciji. Akcija »Slovenija planinari« jim nudi odlično izhodišče, da članom sekcije zapolnijo izgubljene mladostne priložnosti.

Jubilejni 40. spominski pohod na Slavnik

Organizator, Obalno planinsko društvo Koper, je pripravljalo jubilejni, 40. spominski pohod na Slavnik s posebnim veseljem in zanosom. V štirih desetletjih so na Slavnik, tisočak in svojo domačo goro, zvabil več deset tisoč planincev in drugih ljubiteljev narave, ki prihajajo iz različnih obalnih krajev, širše Istre in Krasa, iz Slovenije, veliko pa je tudi planincev iz Italije in Hrvaške.

Vilharjev pohod ob Vilharjevih pesmih

Planinsko društvo Postojna je v soboto, 15. septembra 2018, organiziralo Vilharjev pohod. Udeležilo se ga je 42 pohodnikov, od tega kar 28 otrok. Za izvedbo pa je poskrbelo 7 vodnikov ter dodatni mentor. Pri gradu Kalec so se jim pridružili še štirje kolesarji TKO PD Postojna ter 140 pohodnikov iz Planinskega društva Snežnik Ilirska Bistrica. Vsi skupaj so sodelovali tudi pri akciji Še zadnjič očistimo Slovenijo.

Srečanje planincev Meddruštvenega odbora planinskih društev Posočja

V letu ko slovenski planinci obeležujemo 125 let od ustanovitve Slovenskega planinskega društva in 240 let od prvega pristopa na Triglav, smo se planinci Posočja zbrali na rednem letnem srečanju pri Pirnatovi koči na Javorniku. Za srečanje je bilo letos zadolženo Planinsko društvo Javornik iz Črnega Vrha. Kraj srečanja ni bil naključno izbran, saj sta Javornik in Pirnatova koča dobro znana planincem v Sloveniji kot tudi zamejcem.

Praznovanje na naj planinskih kočah - Klemenči jami in Valvasorju - ta konec tedna

Prihajajoči konec tedna bo dvojno praznovanje za naj planinsko kočo 2018 s krajšim kulturno-zabavnim programom in predajo plakete zmagovalcem letošnje akcije. V soboto, 29. septembra, ob 11. uri vabljeni na Kočo na Klemenči jami pod Ojstrico, naj visokogorsko planinsko kočo, v nedeljo, 30. septembra, pa ob isti uri na Valvasorjev dom pod Stolom, ki je že tretjič izbran za naj planinsko kočo.

26. pohod po obronkih KS Ponikva kot del akcije Slovenija planinari

Planinska sekcija Ponikva je na zadnjo avgustovsko nedeljo pripravila že šestindvajseti pohod po obronkih svoje krajevne skupnosti. Pohod je letos potekal po severnem obrobju krajevne skupnosti Ponikva. Žal je slabo vreme večino odvrnilo do pohoda, zato je bila udeležba glede na prejšnja leta zelo skromna.

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2018

Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., razpisuje nagradni fotonatečaj z naslovom #LjubimGore, ki poteka do vključno 15. oktobra 2018. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo poletno planinsko fotografijo in se potegujte za bogate nagrade: kamero GoPro in kupone za izdelke CEWE. Vsak udeleženec prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik in nakup fotoknjige.

Akcija planinskih društev Šaleške doline Varno v gore 2018

Planinska društva iz Šaleške doline vsako leto tradicionalno pripravimo akcijo Varno v gore. Letos smo se planinci iz planinskih društev Škale-Hrastovec, Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki, Vinska gora in Mislinja prvo soboto v juliju podali v vzhodni del Kamniško-Savinjskih Alp, na mogočno Raduho. Glavni namen akcije je poleg spoznavanja osnov varnega obiskovanja gora tudi druženje planincev.

Slovenija planinari – PD Hakl Sv. Trojica z upokojenci na Donački gori

Planinsko društvo Hakl Sveta Trojica v Slovenskih goricah je letos ustanovilo sekcijo planincev pri Društvu upokojencev Sveta Trojica v Slovenskih goricah z namenom, da lepote slovenskih hribov in planin z aktivno udeležbo predstavimo starejši generaciji, ki v svojem življenju ni imela priložnosti spoznati ali se vključiti v planinsko organizacijo. Akcija »Slovenija planinari« je ponudila odlično izhodišče, da se zapolnijo izgubljene mladostne priložnosti.

Britanec Alex Jordan za Botrstvo po Slovenski planinski poti

Britanec Alex Jordan se je 4. julija iz Maribora podal na 600 kilometrov dolgo Slovensko planinsko pot (SPP), ki vodi do Ankarana. V Sloveniji živeči učitelj angleškega jezika bo med potjo zbiral sredstva za dobrodelni projekt Botrstvo, zato je projekt poimenoval Hike 4 Botrstvo (Planinari za Botrstvo).

Osvojimo Blažev bivak na Golavi

V ponedeljek, 25.6. 2018 na rahlo deževen dan smo organizirali 1. Športno rekreativno prireditev ob državnem in občinskem prazniku – Osvojimo Blažev bivak na Golavi.

Večji obisk gora, več dela za markaciste, več pozornosti za varnost planincev

Dan slovenskih planinskih doživetij 16. junija vabi na Roglo in že tradicionalno začenja poletno planinsko sezono, ki v gore privabi največ obiskovalcev, iz leta v leto tudi več turistov, kljub temu pa sistem financiranja planinskih poti in koč ostaja neurejen. Planinska zveza Slovenije (PZS) je na današnji novinarski konferenci v Kamniški Bistrici prikazala delo markacistov, ki prostovoljno skrbijo za mrežo več kot deset tisoč kilometrov planinskih poti po vsej državi, ter opremo in veščine za varnejše obiskovanje gora, vključno z ravnanjem v primeru nevihte.

Srečanje planincev SMDO ob 60-letnici poti XIV. divizije

Akcija je bila izvedena v soboto, 26. maja 2018, v sklopu srečanja planincev Savinjskega meddruštvenega odbora planinskih društev. Srečanje je bilo popestreno s pohodom po planinski poti XlV. divizije od Socke do planinskega doma na Paškem Kozjaku, kjer je bil izveden tudi slavnostni program ob 60-letnici planinske poti XlV. divizije.

Povabilo društvom k sodelovanju v akciji Slovenija planinari

PZS vabi društva in klube, člane PZS, k sodelovanju z izvedbo planinskih pohodov, planinskih orientacijskih tekmovanj, turnokolesarskih tur in športnoplezalnih aktivnosti, katerih namen je širjenje zavesti o pozitivnem pomenu rednega gibanja v naravi, varovanju narave in promocija različnih oblik planinstva ter so namenjene posameznikom različnih starostnih skupin.

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela zahtevno nalogo, da je med skoraj 600 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 1. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Pohod na vrh Smrekovca ob 38. srečanju koroških planincev

V soboto, 7. oktobra 2017, je lepo sončno vreme pritegnilo planince tudi na Smrekovec, 1577 m visok vrh v Kamniško-Savinjskih Alpah. V okviru 38. srečanja koroških planincev in akcije Slovenija planinari se planinci - bilo jih je okoli 200 - niso le zbrali pred kočo, ampak so se povzpeli na vrh.

39. spominski pohod na Slavnik in 60 let Tumove koče na Slavniku

V nedeljo, 1. oktobra, je čudovit sončen, jesensko obarvan dan prepričal množico ljubiteljev narave, da so obiskali vrh Slavnika, kjer so člani Obalnega planinskega društva Koper pripravili tradicionalni spominski pohod, letos že 39. po vrsti in pod okriljem vseslovenske akcije Slovenija planinari, hkrati pa počastili 60. letnico Tumove koče.

Športno plezanje na Športofešti v Krškem

Športofešta v Krškem je odlično uspela. 23. septembra se je v Krškem na plezalno vrv navezalo skoraj 500 majhnih in velikih, ki so športno plezanje preizkusili tako na plezalnem stolpu kot v telovadnici - Slovenija planinari in #SlovenijaPleza pod budnim očesom Posavskega alpinističnega kluba.

Turnokolesarska jesen nad Tržičem

Pa pojdimo na Jesensko turo KTK PZS 2017! Uh, koliko kratic. Vsekakor je lažje zapisati tako na kratko, kakor pa na dolgo in široko razložiti, da Komisija za turno kolesarstvo, ki deluje v okviru Planinske zveze Slovenije, vsako leto, v sklopu svojih rednih dejavnosti in zadolžitev, običajno enkrat spomladi in drugič jeseni, organizira skupno vrtenje pedal za vse kolesarske navdušence in tudi tiste, ki to morda še niso, a bi nadvse radi postali ... No, pa smo razložili še na dolgo, o čem bo tokrat tekla beseda.

Prvo leto Slovenske turnokolesarske poti, 10 let usposabljanj in osveščanja

Turni kolesarji od blizu in daleč Slovenijo že od lanskega poletja spoznavajo na Slovenski turnokolesarski poti (STKP), ki obide vse pomembnejše gorske skupine ter je s 1800 kilometri dolžine in 50 tisoč metri višinske razlike v vzponu najdaljša tovrstna pot v Evropi. V dobrem letu je bilo prodanih več kot 1400 Dnevnikov STKP, v celoti pa jo je prevozilo že sedem kolesarjev, ki bodo prejeli značke 30. septembra na jesenski turi Komisije za turno kolesarstvo Planinske zveze Slovenije (KTK PZS), ki že deset let usposablja turnokolesarske vodnike in osvešča o sobivanju pri športu v naravi.

Na Olimpijskem festivalu #SlovenijaPleza z Lano Skušek

#SlovenijaPleza na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki se bo 29. in 30. septembra znova prelevil v prizorišče Olimpijskega festivala, na katerem lahko otroci na enem mestu spoznajo preko 40 športnih disciplin, srečajo vrhunske športnike in se z njimi pomerijo v športnih izzivih. Vabljeni, da na plezalnem stolpu spoznate mamljivi svet oprimkov, v soboto pa se lahko v plezanju pomerite z Lano Skušek, članico mladinske reprezentance v športnem plezanju.

Daleč proč od vseh skrbi, na Roblekov dom, naj planinsko kočo 2017

Roblekov dom na Begunjščici, letos okronan za naj planinsko kočo, je kljub nekoliko bolj kislemu vremenu 24. septembra široko in praznično odprl vrata planincem od blizu in daleč, ki cenijo gostoljubje in prijaznost v osrčju gora, kot ju na Robleku ustvarjata oskrbnika Zdenka in Rok Podpečan z ekipo.

Na Roblek bom odšel, na naj planinsko kočo 2017

Na Roblek bom odšel ... v nedeljo, 24. septembra, ko bo v okviru evropskega tedna športa pod krovom akcije Slovenija planinari na Roblekovem domu na Begunjščici (PD Radovljica) ob 11. uri praznovanje za naj planinsko kočo 2017 s krajšim kulturno-zabavnim programom, predajo plakete zmagovalcem letošnje akcije ter delavnicami za mlado in staro. Vabljeni vsi ljubitelji gora!

Jesenska tura KTK PZS 2017: Konjščica-pod Storžič

Turnokolesarski odsek PD Tržič in Komisija za turno kolesarstvo (KTK) PZS v soboto, 30. septembra 2017, vabita na jesensko turo KTK PZS iz Grahovš do planine Konjščica in Planinskega doma pod Storžičem, kjer bo zaključek ture, namenjen druženju turnih kolesarjev in slovesnosti ob 10. obletnici Komisije za turno kolesarstvo PZS. Sponzor in partner Jesenske ture KTK in slovesnih dogodkov v Domu pod Storžičem je zavarovalna družba Adriatic Slovenica.

Roblekov dom na Begunjščici naj planinska koča 2017

Roblekov dom na Begunjščici (1657 m) je letos okronan za najbolj priljubljeno planinsko kočo, kar je priznanje tako za oskrbnika Zdenko in Roka Podpečana kot za PD Radovljica, ki je že tretjič na vrhu izbora. V poletni akciji Planinske zveze Slovenije in spletnega portala Siol.net Naj planinska koča 2017 je sodelovalo 72 planinskih koč. Zmagovalka svoja vrata široko odpre v nedeljo, 24. septembra, ko bo na Begunjščici sklepno praznovanje.

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore

Planinska zveza Slovenije z uredništvom Planinskega vestnika v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., razpisuje nagradni fotonatečaj z naslovom #LjubimGore, ki poteka do vključno 15. oktobra 2017. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo poletno planinsko fotografijo in se potegujte za bogate nagrade: kamero GoPro ter kupone za izdelke Cewe. Vsak udeleženec prejme bon v vrednosti 10 evrov za nakup fotoknjige Cewe.

Slovenska planinska pot v enem dnevu

»Slovenska planinska pot v enem dnevu« je skupni projekt in združevanje športnih navdušencev, pohodnikov, tekačev in gorskih kolesarjev, ki obožujejo slovenski gorski svet. Vsak posameznik lahko le sanja, da bi v enem dnevu premagal vseh 599 km Slovenske planinske poti, a če vsak udeleženec prispeva svoj delež, lahko s skupnimi močmi prehodimo, pretečemo ali prekolesarimo celotno pot od Maribora do Ankarana v enem dnevu.

Carsko! #SlovenijaPleza(la) pod Storžičem z Juretom Bečanom

Dan slovenskih planinskih doživetij 2017 je radodarno natresel tudi športnoplezalna doživetja! Le streljaj od Doma pod Storžičem je kraljevala mobilna plezalna stena PZS, pravi magnet za (predvsem) mlado in staro, ki se je preizkusilo v navpičnici, marsikdo prvič. Navdušenju ni bilo videti konca! Dih pa so pravi množici zbranih vzele vratolomne mojstrovine nekdanjega državnega prvaka Jureta Bečana.

Nosilec projekta

Projekt sofinancirata


Partnerji projekta